Home İtalya Roma’da denize girilecek yerler

Roma’da denize girilecek yerler

by Murat

Roma denilince akla gelen ilk şey Kolezyum ve diğer antik kalıntılar olsa da Roma’nın yakın çevresinde trenle 1-2 saatlik mesaeflerde denize girebileceğiniz halka açık plajlar var. Genel olarak plajlar mavi bayrak sahibi olsa da bizdeki gibi kaliteli değil maalesef o yüzden ümitlerini yüksek tutmamakta fayda var.  En güzel tarafı Roma’dan trenle 1-2 saatlik mesafelerde olması ve bilet fiyatlarının 6-7€ olması.

Anzio

Anzio, Roma’ya yaklaşık 50km uzaklıkta olan küçük bir şehir. Anzio kumsalın yanında olmasının yanı sıra İkinci Dünya Savaşı’nda şehri Nazi işgalinden kurtarmak için gelen destek kuvvetlerin iniş noktası ve Anzio Savaşıyla biliniyor. Mavi bayraklı kumsalı şehir boyunca devam ederken İmparator Nero’nun villasının kalıntılarını görebilirsiniz.

Nasıl gidilir: Roma Termini’den Anzio’ya trenle gelebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor ve sezona göre değişmekle birlikte 5€ tutuyor.

romada denize girilecek yerler
Anzio İkinci Dünya Savaşı’ndan esintilerin yanısıra güzel bir plaja sahip

Santa Severa

Deniz kenarında bulunan görkemli bir kale manzarasında denize girmek istiyorsanız Santa Severa size göre. Sahilde taze balık veya öğle yemeği yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Hem yüzmek için hem güzel fotoğraflar çekmek için ideal.

Nasıl gidilir: Roma Termini’den Santa Severa ya banliyö trenlerle 50 dakikalık yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz

romada denize girilecek yerler
Santa Severa plajı

Santa Marinella

Santa Severa’dan 1 durak sonra gelen Santa Marinella’nın özelliği denizinin çok sakin ve sığ olması. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler için ideal. Şehir hayalet şehri anımsatsa da plajı görülmeye değer.

Nasıl gidilir: Roma Termini’den Civitavecchia’ya banliyö trenle 1 saatlik yolculuk sonrası Santa Marinella istasyonuna ulaşabilirsiniz. Plaj istasyona 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde.

romada denize girilecek yerler
Santa Marinella plajı

Sperlonga

Roma’dan ziyade Napoli’ye yakın bir kumsal. Roma’ya yaklaşık 150 km uzaklıkta. Burası son 16 senedir temiz ve ılık suları ile mavi bayrak kazanıyor. Sperlonga Napoli’ye gittiyseniz ve ekstra zamanınız varsa güzel bir seçim olabilir.

Nasıl gidilir: Roma Termini’den Napoli’ye giden trene binip Napoli’ye gelmeden Fondi-Sperlonga istasyonunda inmeniz gerekiyor daha sonra buradan 15 dakikalık bir otobüs yolculuğuyla kumsala ulaşabilirsiniz.

romada denize girilecek yerler
Sperlonga plajı

Ladispoli

Roma’nın kuzeyinde bulunan ve uzun kıyı şeridine sahip Ladispoli, Roma’dan hafta sonu kaçamağı yapmak için yerellerin tercihi ve eğer şanslıysanız yunuslarla yüzebilirsiniz. Burada yazın ücretsiz plajında denize girebildiğiniz gibi Nisan ortasında giderseniz Enginar festivaline de katılabilirsiniz. Aileler için sakin ve güzel bir plaj

Nasıl gidilir: Roma Termini’den trene binip 50 dakikalık bir yolculukla Ladispoli-Cerveteri de ulaşıyorsunuz. Plaj ise 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

romada denize girilecek yerler
Ladispoli plajı

Ostia

Roma’ya yakınlığı Romalar arasında en popüler seçenek haline getirse de sahil boyu olan plajlara girmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Denizi de diğer plajlara göre daha kirli. Diğer plajlara göre daha fazla restoran ve bar seçeneği barındıran Ostria’da kısa süreli şehirden uzaklaşmak için ideal. 2 farklı

Nasıl gidilir: Metro B ile Piramide istasyonuna gideceksiniz oradan Roma-Lido’ya giden trene binip Lido Centro inmelisiniz.

romada denize girilecek yerler

Bunlar ilginizi çekebilir

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz