Home Hakkımda

Hakkımda

by Murat

Merhaba ! Ben Murat. Yurt dışı serüvenim 2014’te Avrupa gönüllülük hareketiyle başladı. Budapeşte’de mültecilerin kampında gönüllü olarak yardımcı oldum. Yine aynı yıl bir dönemi öğrenci değişim programıyla Taichung, Tayvan’da geçirdim. Ardından Tokyo Üniversitesinde stajımı tamamlayıp 2015 yılında Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun oldum. Mezuniyet sonrası Tayvan hükumetinin verdiği bursla National Taiwan University  yüksek lisansımı tamamladım. 2017 itibariyle Berlin Humboldt University-Charité Universitätsmedizin’de  nefroloji alanında doktora çalışmalarımı yürütmekteyim. Fakat bu süreçte Türkçe kaynak bulmakta çok zorlandım. Bu siteyi açmamdaki amaç yurt dışında eğitim görmek veya yaşamak isteyen kişilere bir nebze de olsa yardımcı olabilmek. Amerika, Almanya, Tayvan, Japonya başvuruları hakkında doğrudan, diğer çoğu ülke içinde kendi araştırmalarım sonucu dolaylı bilgiye sahibim.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu olsam da yazılarım diğer bölümler için de geçerli. Çünkü okullara başvuru koşulları  bölüm bakılmaksızın hemen hemen aynı. Kafanıza takılan sorular olursa ve gönderinin altına yorum yaparsanız elimden geldiğince sorulara cevap vermeye çalışırım.

Sitenin adı neden Travelcylopedia?

Sitenin ismi ‘Travel‘ (seyahat) ve ‘encyclopedia‘ (ansiklopedi) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bunu yaşam ve eğitim olarak düşünebiliriz. Yurt dışında eğitimi kazanmak birinci basamak. Daha sonra sizi bekleyen başka süreçler var. Yeni yerinize yerleşme, sosyal adaptasyon, kültür adaptasyonları, madalyonun görünmeyen tarafları ve bunlar da en az ilk basamak kadar önemli. Travel kısmında daha çok gezdiğim yerler hakkında fikir vermeyi amaçlıyorum. 

Not: Yazılardaki 1001 yazım hatasını düzelltiği için Nalan’a teşekkürler .

bana ulaşmak isterseniz