Home MBG Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü nedir? Nerede çalışır?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü nedir? Nerede çalışır?

by Murat

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü nedir? Nerede çalışır? Sıkça Sorulan Sorular

mbg bölümü nedir

Moleküler Biyoloji ve Genetik (MBG) bölümü hakkında çok fazla bilgi kirliliği ve yanlış bilinenler var bu yüzden bu mezunu olarak bölüm hakkında bir yazı dizisi hazırlıyorum. Bu yazıda bölüm hakkında en temel sorulara cevap verdim.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü nedir?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü, bakterilerden insanlara tüm mikroorganizmaları yaşamı oluşturan moleküllerin temel özellik, yapı ve işlevlerinin birbirleriyle etkileşimlerini inceleyen çok hızlı gelişen multi-disipliner bir bilim dalıdır. 

Moleküler biyoloji ve Genetik mühendisi nerede çalışır?

Moleküler biyologlar, devlet kurumlarındaki laboratuvarlarda, özel genetik tanı ve test merkezlerinde, üniversitelerde araştırmacı olarak, gıda ve tarım sektörlerinde, biyomedikal ve ilaç firmalarında iş bulabilir. Veya üniversitelerin ilgili bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitiminden sonra üniversitelerde hoca olarak çalışabilirler

Moleküler biyoloji ve Genetik bölümü mezunları ne kadar maaş alır?

Maaş direkt olarak kişinin kendisini geliştirmesiyle doğru orantılıdır. Yeni mezunlar özel laboratuvarlarda 2000 TL civarında ücretlerle başlayacakları gibi daha üst miktarlar da mümkündür. Devlette moleküler biyolog olaraksa 4000 TL civarı maaşla çalışmaklar. Yurt dışındaysa yeni mezunlar aylık 2000€ civarı kazanmaktadırlar.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde zorunlu staj var mı?

Genelde 3.sınıfta ulusal veya uluslararası bir okul/kurumda 6 haftalık staj yapılması zorunludur.

Moleküler Biyoloji ve Genetik dersleri nelerdir?

Temel derslerin yanı sıra, İnsan Genetiği, Moleküler Biyolojide kullanılan yöntemler, çeşitli laboratuvar dersleri, Mikrobiyoloji, İmmunoloji, Biyoteknoloji…. Kendi aldığım moleküler biyoloji ve genetik bölümü derslerine  şu linkten ulaşabilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü sıralamaları

Üniversiteler 3000-400.000 arası öğrenci kabul etmektedir.

Bunlar ilginizi çekebilir

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz