Home Yurt dışında eğitim İngilizce geliştirmek için dizi tavsiyeleri

İngilizce geliştirmek için dizi tavsiyeleri

by Murat

İNGİLİZCE GELİŞTİRMEK İÇİN DİZİ TAVSİYELERİ

Eğer daha önce İngilizce kurslarına gittiyseniz size dinletilen parçaların ne kadar yapay olduğunu fark etmişsinizdir. Yabancı diziler sayesinde Amerikan/İngiliz kültürünü yakından tanıyıp, telaffuzunu geliştirmeniz mümkün. Farklı aksanlardan ve kelime grupları içeren İngilizce geliştirmek  için dizi tavsiyelerimi bu yazıda topladım. 

İngilizce’yi yurt dışında eğitim almak için öğreniyorsanız detaylı TOEFL inceleme ve İngilizcenizi geliştirmek için 5 tavsiye yazılarım da ilginizi çekebilir. 

1-Friends

Natürel ve anlaması kolay diyalogları, kısa bölüm süresi ve günlük hayatın her konusundan örnekler içermesi sayesinde Listenin başında FRIENDS geliyor. Bu dizideki komediyi anlamak için mükemmel İngilizce bilmenize gerek yok çünkü şakalar kendini açıklayan cinsten.

2- How I Met Your Mother

Beş yakın arkadaş arasındaki natürel diyaloglar, çekişmeler, şakalar ve anlaması zor olmayan diliyle HIMYM izlenmesi gereken diziler arasında. Bölüm süresinin 20 dk olması olay örgüsünü anlamak için büyük bir avantaj.

3-The Simpsons

1989 yılında ilk bölümü yayınlanan ve geleceği tahmin etmesiyle (!) bilinen The Simpsons sayesinde yalnızca İngilizceniz gelişmeyecek aynı zamanda Amerikan kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

4-South Park

1997 yılında yayınlanan ve günlük hayatın her noktasına değinen ve her şeyi alaya alabilen absurd komedi olan South Park, izlemesi keyifli bir animasyon serisi. İngilizce altyazılı izlerseniz espirileri kaçırmamış olursunuz.

 

5-Breaking bad

Kendi işinde gücünde bir kimya öğretmeninin yer altında belalı bir met üreticisine dönüştüğü Breaking Bad, çok fazla slang barındıran ve anlaması çok kolay olmayan bir dizi ve B2 seviyesine gelmeden izlemenizi tavsiye etmem.

6-The Suits

Hukukla alakalı terimleri öğrenebileceğiniz The Suits, yasal olarak avukat olmayan fakat fotografik hafızaya sahip Mike Ross’un hukuk firmasındaki maceralarını anlatıyor. Eğer seviyeniz B2’nin altındaysa bunu İngilizce altyazıyla izlememenizi öneririm çünkü dizi boyunca durdurup sözlüğe uğramanız gerekecek ama çok kullanışlı kelimeler öğrenebilirsiniz.

7-Peaky Blinders

Seri Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngilterede faaliyet gösteren ve şapkalarında jilet taşımakla ünlü Peaky Blinders çetesini anlatıyor. Prömiyerini 2014’te yapan seride başrolde Tom Shelby karakterini canlandıran Cillian Murphy var. Kendisi İrlandalı olduğundan anlaması zor olan İrlanda aksanını dinleyip hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Netflix’te mevcut.

8-Misfits

Misfits’I bu listeye almamın sebebi farklı British/Irish aksanlarının bir arada kullanılması. Super güçler ilgilinizi çekiyorsa bu diziyi İngilizce altyazılı izleyebilirsiniz.

9-Grey's Anatomy

Dizinin ismi 1858 yılında yayınlanan bir anatomi kitabı olan Gray’s Anatomy’den geliyor. Bizdeki Doktorlar dizisinin orijinali olan bu dizide kullanılan medikal ve hastane ile ilgili terimler, kelime dağarcığını genişletmek için önemli fakat 16 sezonun tamamını izlemek zorunda değilsiniz. 

Toparlamak gerekirse ;

Amerikan gibi konuşmak istiyorsanız Amerikan kültürünü anlamanız gerek ve yabancı diziler bu noktada devreye girmektedir. Aksi taktirde İngilizceniz ‘’how are you?’’ – ‘’-I’m fine thank you , and you? ‘’dan öteye geçmeyecektir. Bu bize öğretilen İngilizcenin bir sonucu ve gramatik olarak doğru olsa da hiçbir Amerikalı bu şekilde konuşmamaktadır. Bu yazıda ingilizce geliştirmek için yabacı dizi tavsiyelerimi paylaştım.

Eğer başlangıç seviyesindeyseniz Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz fakat B1’den sonra ilerleme kaydetmek istiyorsanız kısa dizileri İngilizce altyazılarıyla beraber izlemeye çalışın.

Netflix’te İngilizce altyazı seçeneği mevcut. B2 seviyesine geldiğinizdeyse daha uzun metrajlı ve spesifik konulara odaklanan dizileri izleyerek kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz diziler varsa belirtebilirsiniz. Zamanla güncelleyeceğim.

Bunlar ilginizi çekebilir

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz