Home Yurt dışında eğitim Türk Alman Üniversitesi

Türk Alman Üniversitesi

by Murat

Türk-Alman Üniversitesi Bölümleri, İmkanları, Avantajları

Bu yazının ana konusu yakın zamanda kurulan farklı bir devlet üniversitesi olan Türk-Alman Üniversitesi. İçindekiler bölümünden Türk-Alman Üniversitesinin yurtdışı imkanları ve neden seçilmesi gerektiğini ve hangi bölümlere öğrenci kabul ettiklerine tıklayarak doğrudan o bölüme geçebilirsiniz.  

Türk-Alman Üniversitesi, 2010 yılında İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayalı olarak kurulmuş, fakat henüz geçtiğimiz sene kampüs inşaatını bitirip resmi olarak kampüsünü Angela Merkel & Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açmış bir üniversite. Üniversitenin bölüm sayısı ve kontenjanı çok fazla değil, çünkü üniversitenin belli bir amacı var: Almanya’daki ve Türkiye’deki ortak şirketlere nitelikli ve iki kültüre/dile de hakim insan yetiştirmek. Bu nedenle belli başlı bölümler üzerinden kısıtlı kontenjanla eğitim veriliyor.

Yazı içeriği

Üniversitenin egitim dili nedir?

Öğretim dili zorunlu olarak Almanca. (Bazı bölümlerde %30, bazılarında %100 olmak üzere değişiyor.) Tüm öğrenciler Almanca hazırlık eğitiminden geçmek zorunda.

Türk-Alman Üniversitesinde egitim almak icin Almanca bilmeze gerek var mi?

Almanca bilmenize gerek yok, üniversite hazırlıkta size sıfırdan öğretiliyor. Hazirlik sonunda sinavi gecmeniz gerekiyor. Sınav zor ve geçme oranı oldukça düşük, fakat gayet kaliteli bir eğitim veriliyor.

Neden Türk-Alman Üniversitesi

  1. Almanya DAAD Akademik Değişim Programı anlaşması neticesinde, okuldaki akademisyenlerin bir çoğu Almanya’dan yollanan akademisyenler. Yani size Almanca öğreten çoğu hoca, ve fakültede derslerinize giren hocalardan bazıları Alman oluyor.
  2. Eğitim disiplini olarak Alman disiplini hocaların çoğu, özellikle Alman hocalar tarafından esas alınıyor.
  3. Üniversitenin öğrencilerine sunduğu staj imkanları mevcut. Örn: Mekatronik öğrencileri Mercedes, Mann gibi şirketlerde görev alıyor.
  4. Üniversite, öğrencilerinin çoğunu yurt dışına yolluyor. Bunun için bir çok farklı alternatif mevcut. Bunları az sonra sayacağım.
  5. Her fakültenin Almanya tarafından bir partner üniversitesi ve koordinatörlüğü bulunuyor. Örn: Kültür ve İletişim Bilimleri bölümünün partner üniversitesi Universität Bayreuth, Hukuk bölümünün Freie Universität Berlin.

Türk-Alman Üniversitesi Yurtdışı İmkanları

Her sene Almanca hazırlığı tamamlayan ilk 100 öğrenci üst seviye eğitim için yüklü bir hibe ile (gözlemlerime göre) Almanya’ya yollanır, eğitim 1 ay sürer.

Hazırlık tamamlandığında bölümlerde yaz kursları ve workshop’lar için spontane olarak 4-6 hafta arası Almanya’ya öğrenci gönderilebilir. Bunun kesinliği olmamakla birlikte hocaların kararı ile belirlenir.

Erasmus bildiğiniz gibi tabii, fakat staj imkanları yüzde olarak bu üniversitede daha fazla. Bölümlerin kontenjan sayısı az tutulduğu için, Erasmus ile yurt dışında eğitim görmek çok kolay.

Mevlana ve çift diploma programı kapsamında çoğu bölümde her sene en başarılı ilk 10 öğrenci, 1 sene boyunca gerekli burs hibe edilerek Almanya’ya bölümünün partner üniversitesine yollanır. Bu öğrenciler Almanya’daki eğitimlerini 3.sınıfta başarıyla bitirdiklerinde, Almanya’daki üniversitelerinden diploma alırlar, ardından TAÜ’yü de bitirdiklerinde TAÜ’den de alırlar, böylece çift diploma edinmiş olurlar. Üniversitenin sunduğu en prestijli imkan bu olsa gerek.

Erasmus Stajı, halihazırda anlaşmalarınız ve diliniz olduğundan daha kolay. Gerçi stajı Erasmus’a gerek kalmadan Mevlana programındayken de yapma imkanınız var.

Üniversitenin dezajantajı

Üniversite İstanbul/Beykoz’da bulunuyor, konumu ulaşımın genel olarak az olduğu bir konumda ve üniversitenin çevresinde neredeyse hiçbir sosyal imkan yok. Oldukça sıkıcı, o filmlerdeki/dizilerdeki kampüs havası yok, genel olarak eğlence yok, çoğunluğun tabiri ile “ortam” yok. Üniversitenin konumunun tek artısı tamamı ile yeşilliğin ve doğanın içinde, sessizliğin içinde oluşu diyebiliriz, tabii bu bazı insanlar için bir “artı” sayılmayabilir.

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ

Malzeme bilimi ve Teknolojileri

Türk-Alman Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde 2014 yılında açılmış olan Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü, ülkemizde bu alanda yeni teknolojiler üretecek, bu teknolojileri toplumun kullanımına sunacak, mesleklerinde önde gelen ve uluslararası alanda kabul gören nitelikli elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bölümün eğitim dili Almancadır. Bölüm dersleri ögrencilerin alanlarinda deneyim kazanmalarini saglayacak stajlari icermektedir. Bu bölümden mezun olan ögrenciler metal, uçak, seramik , elektronik, plastik ve otomotiv sanayisi gibi sanayilerde calisimanin yani sira üniversitelerde ögretim gorevlisi de olup arastirmalara katilabilirler.

Ayrica Almanya’daki anlaşmalı üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimine kabul edilme anlamında önemli avantajları bulunmaktadır.

Moleküler Biyoteknoloji

Bu programda ağırlıklı olarak biyokimya, moleküler biyoloji ve genetik, hücre biyolojisi ve mikrobiyoloji, biyoenformatik ile biyoteknoloji dersleri verilmektedir ve arastirmalar tibbi biyoteknoloji odaklidir. Bu alanda insanlara faydali olabilecek genetic hastalik tani sistemleri üzerinde calisilmaktadir.

Kendimde Moleküler Biyoloji ve genetik mezunu olduğumdan bu konuda yazdığım 2020’de Moleküler Biyoloji ve genetik okunur mu? yazılarım ilginizi çekebilir.

Eğer bu bölümde yurtdışında eğitim almak istiyorsanız iyi bir yurtdışı stajı nasıl bulunur yazılarım da ilginizi çekebilir.

moleküler biyoloji ve genetik bölümü dersleri

Enerji Bilimi ve Teknolojileri

Enerji Bilimi ve Teknolojileri Bölümü henüz akademik kadro oluşturma aşamasındadır ve lisans programına 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda öğrenci alımı yapılmayacaktır.

Bu bölümü secen ögrenciler ilk iki yil temel fen bilimleri derslerini aldiktan sonra enerjinin kullanımı, depolanması ve geri dönüşümü gibi önemli teknolojilerin yanı sıra, enerji politikaları, enerjinin optimizasyonu, ölçülmesi ve kontrolü gibi konularda bilgi sahibi olacaklardır.

Programin diger bir amaci ise enerji ihtiyacı, enerji kaynakları, iklim değişimleri gibi ekonomik, ekolojik ve sosyal konular hakkinda pratik cozumler üretmektir.

Eğitim dili Almancadır. Dersler Türk ve Alman öğretim üyeleri tarafından işlenmekle birlikte öğrenciler, is birligi icinde olan Alman üniversitelerinde egitimlerinin bir kismini tamamlama imkânlarına sahip olabilirler.

Hukuk

Türk-Alman Üniversitesinde hukuk eğitimi almak ücretsiz olmakla birlikte derslerin %30u Almanca kalanı Türkçe olarak işlenmektedir. Hukuk egitimi bulunulan ülkede gecerli oldugundan mezunlar Türkiye’de gecerli biri lisans diplomasi alirlar.

Hukuk fakültesinde gerekli koşullarin sağlanmasıyla çift anadal veya yandal yapmak mümkündür.

Türk-Alman Üniversitesinden mezun olmak icin ögrenciler C1 seviyesinde Ingilizce bildiklerini kanitlamasi gerekmektedir. İngilizce geliştirmek için benimde uyguladığım yöntemlere buradan ulaşabilirsin.

İşletme

İşletme Lisans Programı, öğrencilerine İşletme bilimi alanında temel mesleki bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefleyen bir programdır. 

Programın öğretim planı muhasebe, finans, pazarlama, yönetim, sayısal yöntemler gibi doğrudan İşletme bilimi ile ilgili alanlara ait derslerin yanı sıra iktisat, hukuk ve yönetim bilişim sistemleri alanlarından zorunlu ya da seçmeli dersler ile zenginleştirilmiş bir öğretim planıdır. Bu bakımından program disiplinler arası bir özelliğine sahiptir.

Öğretim planındaki dersler çoğu uluslararası deneyime sahip Türk öğretim üyeleri, İşletme Bölümü’nde görevli Alman öğretim üyeleri ve bazı dersler için Bölüm öğretim üyeleri ile birlikte ders vermek üzere Almanya’dan gelen Alman öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. 

Erasmus+ Programı ile öğrenciler yurtdışında anlaşmalı üniversitelerde de ders alabilme ve uluslararası deneyim kazanma şansına sahiptirler. İşletme Bölümü Lisans Programı ile ilgili akademik düzenleme ve faaliyetler, Alman partner üniversitelerimiz Bielefeld Üniversitesi ve Bielefeld Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülmektedir. 

İktisat

Iktisat lisans programinin temel öğretim dili Almanca olmasına rağmen, öğrencilerin İngilizce’yi de bir bilim dili olarak yeterince iyi öğrenip kullanmalarını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bölümün, üniversite içi ve dışından seçkin öğretim üyelerine ve araştırmacılarına, ekonomik konularda verecekleri düzenli seminer ve konferanslarda ev sahipliği yapacak olması, öğrencilerin derslerde öğrendiklerini pekiştirmelerini ve geliştirmelerini sağlayacaktır.

Türk-Alman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nün lisans eğitim-öğretim programı ile ilgili akademik düzenleme ve faaliyetler, Hohenheim Üniversitesi’nden İnovasyon İktisadı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Andreas Pyka ile iş birliği içinde ve onun koordinasyonu altında yürütülmektedir.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Lisans eğitimi 240 AKTS puanını içeren 8 yarıyıldan oluşmaktadır. Sadece uluslararası organizasyon ve yönetimlerde değil, aynı zamanda ulusal bir idarede de, uluslararası siyaset süreçlerini analiz yeteneği ve böylece bunlara etki edebilme gittikçe önem kazanmaktadır.

Bu nedenle, özellikle İngilizce seçimlik modüllerde uluslararası boyut, eğitim içeriğinin merkezinde yer almaktadır. Lisans mezuniyeti, devamında yüksek lisans eğitimi imkânı mevcuttur.

Mezunlar, TAÜ Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Programı veya Türkiye, Avrupa ve Amerika’nın seçkin üniversitelerinin yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Kültür ve İletişim Bilimleri

Bu bölümde okuyan öğrenciler, hem kültür hem de iletişim bilimleri alanında temel mesleki bilgileri edinme olanağı yakalamaktadır. Bölüm derslerinin üçte biri Almanca olarak okutulmaktadır. Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü, mezunlarına hem Türkiye hem de Almanya’da iletişimle alakalı çeşitli mesleklerde kendi işlerini kurabilecek bir donanım edinme imkanı sağlar. 

Bölüm aynı zamanda iki ülkedeki yüksek lisans programlarında alınması düşünülen eğitimler için bir temel teşkil etmektedir. Bir “Türk-Alman” üniversitesi olarak TAÜ’nün hususi karakterine uygun biçimde öğrenciler, öğrenimlerinin bir kısmını burslu yaz okulu olarak Almanya’daki partner üniversitelerden birinde ya da -istenildiği takdirde- Erasmus değişim programı çerçevesinde Almanya’da tamamlayabilirler. 

İmkan bulunması durumunda Almanya’da staj imkanları da seçenekler arasındadır. Bölümün amacı Türk-Alman ve dolayısıyla uluslararası ölçekteki firmaların yönetiminde ve resmi kurumların üst makamlarında görev alabilecek mesleki yeterlilik kazandırmaktır. Almanya’da bulunan Türk firmaları ya da Türkiye’de bulunan Alman şirketleri ile her iki ülkenin bakanlıkları, dernekleri ve kültür enstitüleri de bu çerçeveye dahildir.  

Psikoloji

Dört senelik bir lisans programı olan Psikoloji Bölümü, mezunlarına temel bir bilimsel eğitim fırsatı sunar. Bölümde 2 tane araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği

TAÜ’de bilgisayar mühendisliği lisans eğitimi süresi 4 yıldır. Bu süre boyunca öğrenciler köklü bir teoriye dayalı uygulama dersleri ve stajlar yoluyla, araştırma ve endüstri odaklı bir öğrenim almaktadırlar. Bu program ayrıca Endüstri 4.0 vizyonuna da büyük önem vermektedir. 

Program ayrıca mezunların iş bulması için gereken sosyal ve yaratıcı yeterliliklerin kazanılmasında da yardımcı olmaktadır. Mezunlar Almancanın yanında İngilizceye de hakim bir şekilde mezun olmaktadırlar. TAÜ bilgisayar mühendisliği ayrıca Magdeburg’da bulunan Otto von Guericke Üniversitesiyle partner üniversitedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Türk-Alman Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, temel bilimlerde güçlü bir altyapıya sahip, analitik düşünen, kendi alanındaki problemleri saptayıp çözüm üretebilen, toplum ve çevre yararını gözeten, etik kurallara saygılı, ulusal ve uluslararası platformlarda kendini net bir şekilde ifade edebilen, disiplinlerarası çalışma yürütebilecek, hem takım çalışması hem de bireysel çalışma yetisine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğrencilere kaliteli bir öğretimin yanı sıra  uluslararası rekabet gücüne sahip, modern ve gelişmiş bir araştırma ortamı sağlanacaktır. Bu doğrultuda, sağlanan gerekli altyapı ile ulusal/uluslararası ölçekte yapılacak iş birlikleri önemli rol oynayacaktır.

türk alman üniversitesi bilgisayar mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Bu bölüm ilk öğrencilerini 2014-2015 öğretim yılında almıştır. Endüstri mühendislerinin eğitimi,  teknoloji ve yönetim alanlarında bilgi aktarımı ile şekillenmektedir. Bölümün disiplinlerarası karakteri, öğretim planı içerisinde, çeşitli bilim alanlarının paralel öğretilmesini gerektirir. 

Matematik ve metodik temeller yanında sosyal ve fen bilimleri alanlarından, mühendislik bilimleri, işletme yönetimi, ekonomi, hukukla birlikte, enformatik, örgütsel bilimler, tedarik zinciri yönetimi veya yöneylem araştırması gibi farklı dersler, öğretim planında yer alır.

Öğrenilen teorik bilgiler, Türkiye, Almanya ve evrensel ölçekte çalışan sanayi şirketleri ile yapılan iş birlikleri ile gerçek süreçlerde uygulamaya alınabilmelidir. Proje odaklı derslerde öğrenciler, teknoloji ve yönetimin kesişme noktasında, sosyo-teknik sistemlerin planlama, üretim, uygulama, idare ve iyileştirme süreçlerini öğrenecektir.

Öğrenciler birinci sınıfın yazında bir ay temel staj, üçüncü sınıfın yazında ise iki ay mesleki alan stajı yapacaktır. 2016 Yaz Döneminde staj yapılan şirketler BSH Çerkezköy, Bosch Bursa, Mercedes Aksaray Kamyon Fabrikası ve Mercedes Hoşdere Otobüs Fabrikası’dır.

Endüstri Mühendisliği, uluslararasıcılığı yüksek bir bölümdür. Bu sebeple tüm öğrencilere, TU Berlin ve ortakları ile sanayi irtibatlarını kullanma imkanı sunulmaktadır. 

Hazırlık sınıfını bitirip B2/C1 seviyesine ulaşan başarılı öğrencilerden bir kısmı, kontenjan dahilinde burslu olarak yaz aylarında Almanya’ya bir aylık dil okuluna gönderilmektedir. Başarılı öğrencilerimiz proje, staj veya eğitim dönemi olarak bir Alman üniversitesi rehberliğinde yurtdışına gönderileceklerdir. Eğitime paralel olarak Almanca derslerine katılınacak ve gerektiğinde öğrenciler İngilizce dil kurslarını ziyaret edeceklerdir. 

Mezunların TAÜ, TU Berlin veya diğer ortak Alman üniversitelerinde uluslararası bir yüksek lisans eğitimine de devam etme imkanları bulunmaktadır.

türk alman üniversitesi endüstri mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği tarihi eskiye dayanan bir meslektir. Bu bölüm ilk kez 2018-2019 döneminde öğrenci kabul etmiştir. Öğrenciler ilk yıl mühendislik matematiği ve fen bilimlerinin yanı sıra inşaat mühendisliğine giriş dersleri alırlar. 

Sonraki yıllarda yapı statiği, zemin mekaniği, çelik ve betonarme yapılar, yapı işletmesi, su yapıları, ulaştırma mühendisliği gibi inşaat mühendisliğinin temel dersleri verilir. Bu derslere ilave olarak öğrencilerin belli konularda uzmanlaşmasına yardımcı olan seçmeli dersler verilir.

Tüm dersler Türk ve Alman öğretim üyeleri tarafından Almanca olarak verilir. Bölümün partner üniversitesi Berlin Teknik Üniversitesidir.

türk alman üniversitesi insaat mühendisliği

Makine Mühendisliği

Türk-Alman Üniversitesi’ndeki Makine Mühendisliği Bölümü‘nde mevcut makine mühendisliği programlarından farklı olarak makine mühendisliğinin değişen ve gelişen yapısı göz önüne alınarak, salt mevcut mühendislik prensiplerinin öğretiminin ötesinde katma değer yaratacak seviyede araştırma yapabilecek ve görev aldığı kurumun rekabetçilik seviyesine azami katkı sağlayacak makine mühendisleri yetiştirilecektir. 

Makine Mühendisliği Lisans programında dersler tümüyle Almanca olarak verilecektir. Öğrenciler ilk iki yarıyıl matematik, bilgisayar teknolojileri, mühendisliğe giriş, makine mühendisliği temelleri; devamındaki iki yarıyıl malzeme bilgisi ve termodinamik gibi mühendisliğe hazırlayıcı dersler alacaklardır. 

Sonraki iki yarıyılda imalat yöntemleri, kontrol gibi makine mühendisliğinin temellerine yer verilmektedir.

Makine Mühendisliğinde başarılı öğrenciler Almanya’da bir dönem değişim veya bir ay yaz okulu seçenekli olarak eğitim göreceklerdir. Finansman Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bölümün partner üniversitesi Berlin Teknik Üniversitesidir.

türk alman üniversitesi hukuk

Mekatronik Sistemler Mühendisliği

Mekatronik Sistemler Mühendisliği Programı, teknoloji ve sanayinin değişen ve gelişen ihtiyaçlarına uygun biçimde Y-Modeli bir eğitim sistemi esas alınarak oluşturulmuştur. Buna göre öğrenciler, 4 yıllık eğitimin ilk 2 yılını kapsayan ilk yarısında; makine, elektronik ve bilgisayar ve kontrol  mühendisliğinin temel konularında ortak dersler alacaklardır. 

Programın 3. ve 4. yılını kapsayan ikinci yarısında ise öğrenciler, kendi ilgi alanları ve yetkinlikleri doğrultusunda Makine ve Elektronik ağırlıklı iki farklı branştan birini seçerek eğitimlerine devam edeceklerdir. Böylelikle mezun olan öğrenciler makine, elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin temellerine hakim olacak, seçtikleri branşta daha derinlikli ve uygulamaya dönük bir eğitim alma imkanına sahip olacaklardır.

Hazırlık sınıfını bitirip B2/C1 seviyesine ulaşan başarılı öğrencilerden bir kısmı, kontenjan dahilinde burslu olarak yaz aylarında Almanya’ya bir aylık dil okuluna gönderilmektedir.

Mekatronik Sistemler Mühendisliğinde başarılı öğrenciler, bir dönem değişim programına dahil olarak veya bir ay yaz okulu seçeneği ile Almanya’da eğitim görmektedir. Finansman Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Öğrenciler Almanca’nın yanında İngilizce bilerek mezun olmaktadır.

Yazdığım ve yönlendirdiğim yazılarda kafanızdaki sorular yanıtlanmamış olursa, yorum yazmaktan çekinmeyin.

Toparlamak gerekirse Türk-Alman Üniversitesi Almanya’ya nitelikli elemen yetiştirmek için Alman sisteminde kurulan bir devlet üniversitesi. Öğrenciler C1 seviyesinde İngilizce ve Almanca ile mezun olmaktadırlar ki bu onlar için çok büyük bir avantaj. 

Alman hükümeti tarafından da desteklendiği için öğrenciler Alman firmalarında staj imkanlarına sahiptirler. Diplomalarının denkliği olduğu için yurtdışı yüksek lisans başvurularında da avantaj elde etmektedirler. Dejavantajları Üniversitenin yeni olması ve zor bir Almanca hazırlık eğitimi ve üniversitenin konumu itirabiyle ”öğrenci hayatı” nın diğer okullara göre az olması. 

Bu yazı bu okulda öğrenci olan Selman Şeref ‘in fikirleri  TAU’nün kendi sitesinden derlenmiştir. Detaylı bilgi ve sorular için onlara ulaşabilirsiniz.

 

Bunlar ilginizi çekebilir

3 yorumlar

Zehra 12 Mayıs 2021 - 16:41

Benim merak ettiğim tek konu çift diploma programının her bölümde olmaması. Ben taü de moleküler biyoteknoloji bölümünü okumayı düşünüyorum uzun zamandır fakat çift diploma bölümü bu bölüm için de geçerli mi değil mi bu konuda bir bilgi alamadım. Eğer bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Cevapla
akın 5 Aralık 2021 - 19:33

bilgisayar mühendisi olmak istiyorum fakat bu üni yi bitirdikten sonra amerikada iş bulabilme fırsatım var mı merak ediyorum

Cevapla
Murat 19 Aralık 2021 - 16:55

Bilgisayar mühendisligi icin kendini alanda yeterince gelistirmek okudugun okuldan daha önemli olacaktir.

Cevapla

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz