Home MBG 2020’de Moleküler biyoloji ve genetik bölümü okunur mu?

2020’de Moleküler biyoloji ve genetik bölümü okunur mu?

by Murat

2020'de Moleküler biyoloji ve genetik bölümü okunur mu?

Geleceğin mesleği olarak düşünülen, genetik mühendisliği olarak da bilinen Moleküler Biyoloji ve Genetik (MBG) gerçekten geleceğin mesleği mi? Yoksa o gelecek çoktan geçti mi? Eğer internette biraz araştırma yaptıysanız göreceğiniz şey sanki aynı kişi tarafından yazılmış klişe bölüm tanıtım sayfaları.

İnternette biraz araştırma yaptıysanız moleküler biyoloji ve genetik gölümü hakkında somut bilgi bulmak çok zor. Bu bölümden mezun olup bu alanda yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapan biri olarak Moleküler biyoloji ve Genetik bölümü hakkında güncel bilgilerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Moleküler biyoloji ve genetik nedir gibi bölümle alakalı en temel sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda konuyu daha derinlemesine inceleyeceğim.

Yazı içeriği

Moleküler Biyoloji ve Genetik sıralamaları

Benim girdiğim 2011 yılında MBG bölümü 7-8 yerde vardı ve en düşük 40 bin sıralamayla öğrenci kabul ediyordu. Bu yazı için tekrar puanlara ve sıralamalara göz attım ve her bölümde olduğu gibi tüm üniversitelere açıldığını haliyle sıralamaların 480 binlere kadar düştüğünü gördüm. Bölümün her ile açılması alınan eğitimin kalitesini düşürdüğü aşikâr.

Şöyle bir örnek vereyim. Pratik deneyler müfredatta önemli bir yer kaplıyor. Henüz laboratuvarı olmayan okullara bu bölümün açılması alınacak eğitimin kalitesini doğrudan etkiliyor.

Detaylı bölüm sıralamasına şu linkten ulaşabilirsiniz. 

Bu noktada, üniversite seçimi kritik önem taşıyor ve dikkat edilmesi gereken hususlar var.

moleküler biyoloji ve genetik is imkanları
1 haftalık uğraş sonucu CRISPR ile genetiği değiştirilmiş farenin böbreklerindeki iyon transferinden sorumlu genin (yeşil) görüntülenmesi. (Mavi) Çekirdekleri gösteriyor.

MBG: Üniversite seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Gideceğiniz üniversitedeki bölümün mutlaka uluslararası anlaşmaları olmalı. Her bölümde Erasmus/Mevlana koordinatörü bulunur bu hoca bölümün diğer üniversitelerle anlaşmalar kurmasından sorumludur. Bu kişi ne kadar aktifse seçenekleriniz o kadar geniş olur. Çünkü bu bölümde yurt dışı tecrübesi olmadan bir yerlere gelmek çok zor.

Eğer bu bölümde gelecek istiyorsanız size önemli bir tüyo vereyim. 2003’de İnsan Genom Projesinin tamamlanması ve sekanslamadaki ilerlemelerle birlikte bu devasa boyutlarda veri ortaya çıktı ve bu veriyi anlamlı bilgilere dönüştürmek kritik önem arz eder hale geldi.

Diğer bir değişle Biyoinformatik büyük bir önem kazandı. Bu yüzden mutlaka bir bilgisayar dili öğrenmeye bakın. Genelde bu tip verilerin analizi için R dili veya Python kullanılır.

Bölüm multidisipliner bir alan olduğu için laboratuvarlarda bilgisayar mühendisi bulunabilir fakat burada problem şu: Bilgisayar mühendisleri programlama dillerini biliyorlar ama bu datayı biyolojik olarak açıklayamıyorlar. Biyolojik yorum getiremedikten sonra da o datayı işlemenin çok bir anlamı kalmıyor. Eğer bu noktada biyoloji bilginizi ve programlama bilginizi kullanırsanız yurt dışında eğitim almanız ve iş bulmanız çok daha kolay olacaktır.

 

Bu nedenle seçeceğiniz üniversitenin ders programında programlama dillerinin olduğundan ve bunu öğrenebileceğinizden emin olun.

Buna ek olarak yurt dışındaki sistemi benimseyen bir okul olmalı. Bunu biraz açayım. Yurt dışında öğrenciler 1.sınftan itibaren hocaların lablarında projelere katılıyorlar. Bu teorik derslerin pratikle pekiştirilmesi için çok önemli. Eğer ilerde yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız lab tecrübesi önemli. Buna ek olarak bölümde gelecek istiyorsanız İngilizceyle ilgili sorun yaşamamış olmanız gerekiyor. İngilizce geliştirmek için verdiğim tavsiyeler ilginizi çekebilir. İngilizce seviyenizi TOEFL gibi uluslararası düzeyde kabul edilen sınavlarla kanıtlamanız gerekiyor.bu yüzden İngilizce bölümleri tercih edin. 

Moleküler Biyoloji ve Genetik dersleri

Temel derslerin yanında bölüme spesifik olan İnsan genetiği, Embriyoloji, Moleküler Biyoloji teknikleri, Bitki genetiği, hücre doku kültürleri, nöroloji, fizyoloji gibi dersleri içeren müfredatı genel olarak ağır ve terimlerin çoğu İngilizce olduğundan yabancı dil bölüm için olmazsa olmaz bir kriter. Teorik derslerin yanında bu bilgileri pekiştirecek lab derslerinin olması çok önemli. Çoğu okulda dersler birbirine benzer fark yaratan durum yukarda bahsettiğim gibi programlamaya verilen önem ve yurt dışı sistemine benzerlik. Kendi aldığım bölüm derslerini diğer yazımda görebilirsiniz.

moleküle-biyoloji-ve-genetik-iş-imkanları

1.Sınıf

Genel Biyoloji 1 – 2

Genel Biyoloji Lab 1-2

Genel Kimya 1-2

Genel Kimya Lab 1-2

Analiz

Türk Dili 1-2

İngilizce 1-2

Temel Fizik

2.Sınıf

Temel Genetik

Temel Genetik Lab

Biyokimya 1-2

Biyokimya Lab

Organik Kimya

Hücre Biyolojisi

Moleküler Biyoloji

Bitki Doku Kültürü

Embryoloji

Temel Mikrobiyoloji

Temel Mikribiyoloji Lab

Hayvan Doku Kültürü

Histoloji

Histoloji Lab

3.Sınıf

Mikrobiyal Genetik

Endüstriyel Biyoteknoloji

Moleküler Biyolojide Kullanılan Yöntemler 1-2

Moleküler Biyolojide Kullanılan Yöntemler Lab 1-2

Moleküler Biyoteknoloji

İmmunoloji

İnsan Genetiği

Bitki genetiği

Maya Biyoteknolojisi

Kromotografi

Bakteriyoloji

Atatürk İlke ve İnkılapları 1-2

Zorunlu Staj

4.Sınıf

Genetik Mühendisliği

Moleküler Evrim

Proteomik ve Genomik

Kök Hücre Biyolojisi

İmmunogenetik

Biyoinformatik

Mezuniyet Projesi

Biyoistatistik

Kanser Biyolojisi

Adli Tıp teknolojileri

Mezuniyet Projesi seminer

Moleküler Biyoloji ve genetik mezunları nerede iş buluyor?

Teorik olarak üniversitelerin tanıtım sayfalarında yazanlar doğru bunları tekrarlamayacağım fakat ama pratikte işler öyle görünmüyor. Moleküler biyoloji ve Genetik bölümü iş imkanları maalesef iç açıcı değil. Geleceğin mesleği denerek her yere açılan bölüme artan talep arzı karşılamamış.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu yüksek lisansa ve doktoraya mecburiyetten devam etmek zorunda. Bu süre içerisinde eğer kadro açılırsa ve gereken koşulları (!) karşılıyorlarsa kadro bulabilirler.

Örnek verecek olursak; mühendislikte okulu bitirdikten sonra asgari ücretle de olsa bir şekilde işe başlarsınız. 2-3 senelik tecrübe kazandıktan sonra daha iyi bir firmaya geçip daha yüksek ücretlerle devam edersiniz.

3-4 sene sonra çok daha iyi bir firmaya geçip daha yüksek ücretlerle hayatınıza devam edebilirsiniz yani gelecek çizgisi yukarı ivmeyle ilerliyor. Bunun için ‘yüksek lisans’, ‘doktora’, ‘sertifika’, ‘İngilizce’ ‘yurt dışı tecrübesi’ zorunlu değil.

Moleküler Biyoloji ve Genetikte ise okulu bitirdikten sonra bölümle ilgili asgari ücretle iş bulmak için bile uğraşmanız gerekiyor ve mühendislikteki gibi pozisyon atlamak daha zor. Eğer yükselmek istiyorsanız yukarıda yazdıklarım şart.  

Kendi dönemimdeki arkadaşlarımdan örnek verecek olursam 50 kişilik sınıfımda çoğu kişi yüksek lisansa devam etti. Bunların haricinde haber aldığım aşağı yukarı 15 kişinin dağılımı şöyle: özel laboratuvarlarda laborant, araştırma görevlisi, devlet hastanelerinde biyolog,  YLYS programı ile yurt dışına gidenler olduğu gibi 5-6 kişi de tekrardan sınava girip başka bölümler tercih ettiler. Gördüğünüz gibi istatistikler pek iç açıcı değil.

Aşağıda bir liste hazırladım. Hepsini birebir sağlamanıza gerek yok fakat seçeceğiniz hedefe (ör: devlet kadrolarında çalışmak, üniversitelerde çalışmak..) göre olanları sağlamanız yeterli. Bunları yapabileceğinizi düşünüyorsanız bölümde tutunma ve yükselme şansınız yüksek.

  • ALES’den 85+ alabilirim.
  • Not ortalamam 3.0/4.0 üzerine çıkabilir.
  • YDS’den 85+ alabilirim.
  • KPSS’den 88+ alabilirim.
  • Diğer bölümdeki arkadaşların para kazanıp işlerinde yükselirken ben hala gönüllü olarak yaptığım araştırmama devam edebilirim.
  • Toplum baskısı problem değil. Akrabaların ne olacaksın sen bitirince? Ne zaman iş bulacaksın?  soruları benim için sorun değil.
  • İyi yerlerde (mümkünse yurt dışında) staj yapabilirim.
  • Ancak yaşamaya yetecek bir para karşılığı yüksek lisans yapabilirim.

Toparlamak gerekirse

Haberlerde duyduğunuz aşının, hastalığın arka planında nasıl bir mekanizma olduğunu bilmek istiyorsanız, araştırmaktan zevk alıyorsanız ve bu süreci kaldırabilecek  çelik gibi sinirlere sahipseniz bu bölümü okuyabilirsiniz.

Türkiye’de temel bilimlere verilen önem düşük buna bir de bölümün her yerde açılmasını eklersek iş bulmak kolay değil. Yani okul bittikten sonra direkt olarak para kazanma niyetindeyseniz muhtemelen başka bir bölüm düşünmelisiniz. Moleküler Biyoloji’yi seçtiyseniz devamlı olarak kendinizi aşmanız gerekiyor yoksa rekabetin gerisinde kalırsınız bu da game over demek.

Bunlar ilginizi çekebilir

30 yorumlar

Ayşe 5 Şubat 2021 - 15:44

Merhaba, ben de mbg istiyorum hem de çokkk şuan sınava hazırlanıyorum ama bir yandan da korkuyorum sizce eğitim için İYTE iyi mi (Türkiye için daha sonrasında İsviçreye gitmek istiyorum) ve yurt dışına çıkmamız nelere bağlı bunlardan da bahsederseniz çok mutlu olurum.

Cevapla
Murat 27 Nisan 2021 - 13:18

merhaba, orada hic bulunmadigimdan bu konuda bir fikrim yok. O yüzden orada su an okuyan mümkünse lisans degil yüksek lisans veya doktora ögrencilerine sorarsaniz onlar size daha net bilgi verebilirler. Yurt disina cikabilmek icin gerekenleri genel olarak yazida özetledim ama buna ek olarak calisilmak istenen alana olan arz/talep de bu konuda önemli. Bu yüzden özellikle biyoinformatik bilmek sansinizi epey artiracaktir. Basarilar!

Cevapla
tuanna 9 Şubat 2021 - 18:06

Bütün hevesimi bitirmişsinizdir. Teşekkürler Murat Bey

Cevapla
Murat 27 Nisan 2021 - 13:25

Merhaba, aslinda böyle bir amacim yoktu. Ben de bu bölümdeyim ve yaptigim isi seviyorum. O yüzden okumayi düsünen arkadaslari vazgercirmekten ziyade gerceklerin farkinda olarak hala zaman varken planli ve bilinci bir sekilde gelecege bakmalarini saglamak. Ülkede acilan bölüm sayisina bakilinca talepten fazla arz var ve bu genel olarak diger bölümlerde oldugu gibi maalesef degeri azaltiyor. Eger bu bölümde bir gelecek düsünülüyorsa diger insanalardan bir tik fazlasi yapilmasi gerekiyor.

Cevapla
Esra 26 Şubat 2021 - 21:44

Meslekten soğudum

Cevapla
Koray 28 Nisan 2021 - 19:50

Merhaba, siz hangi üniversiteden mezunsunuz ?

Cevapla
Murat 3 Haziran 2021 - 21:58

Merhaba, lisansi Atatürk Üniversitesi`nde bitirdim.

Cevapla
Pınar 14 Mayıs 2021 - 23:06

Sizinle daha yüzeysel görüşmek için mail adresinizi alabilir miyim

Cevapla
Firdevs 17 Mayıs 2021 - 15:25

Merhaba. Yazınızı dikkatle okudum ve bizi bu realist bilgilerle aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ben aslında Boğaziçi üniversitesi genetik mühendisliği bölümü de okumayı düşünüyorum, daha doğrusu ikinci tercihimde bu var. İlk tercihim tıp. Genetik mühendisliği çok dikkatimi çekiyor ayriyeten,bende merak uyandırıyor. Boğaziçi gibi bir üniversitede olursam kariyerimde çok iyi yerlere geleceğimi düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikrinizi merak ettim. Yazarsanız sevinirim. İkinci olarak yurtdışında Erasmus yapmak da istiyorum bir süre. Erasmus programını az çok biliyorum ama üniversite bittikten sonra yurtdışinda çalışmak da istiyorum. Herhangi yüksek lisans yapmak gerek mi ve maddi yönünü merak ediyorum. Ona göre şimdiden birikim ve yatırım yapabilirim.

Cevapla
Murat 3 Haziran 2021 - 22:16

Merhaba, anladigim kadariyla ilgilisiniz ve kafanizda belirli bir plan olusmaya baslamis. Bu sekilde ilerlerseniz nerde oldugunuzun cok bir önemi yok okullar size sadece platform sagliyorlar (uluslararasi erasmus vs gibi programlarla). Direkt yurt disinda calisma konusunda cok bilgim yok maalesef. Ama bu tür isler bulmak icin ciddi bir “networking” gerekiyor. Mesela Almanya icin konusacak olursam MBG de direkt calisma olayi biraz daha zorlu. Örnegin Türkiyede 4 sene calisan bir mühendis Almanya’da 4 sene calisan MBGye göre daha rahat is bulabilir. Yüksek lisans genelde beklenen bir sey. Not ortalaman yüksek olursa burs bulman mümkün olabilir. Almanya icin ögrenci vizesi almak icinde ~10.000€ bankada bloke hesapta bulunmasi veya Almanyada yasayan bir garantör bulman gerekiyor. (Her ülkede kriter farkli o yüzden net bisey demek zor) Zaten en sorunlu yer burasi, bir kere vize aldiktan sonra part time islerle rahat olarak gecimini saglarsin. Burda cogu insan bu sekilde yapiyor.

Cevapla
Dilara 6 Temmuz 2021 - 21:09

Merhaba, yazınızı pürdikkat okudum. Çok sağ olun. Almanyada biyokimya okuyabilirim. Moleküler biyoloji ve biyoteknoloji bölümlerine kabul koşulları zorluyor. Yani çok büyük ihtimalle moleküler biyolojiyi Almanyada kabul alamayacağım. Almanyada biyokimya, biyoloji,fizik, kimya gibi temel bölümleri okumak mı yoksa Türkiyede moleküler biyoloji okuduktan sonra Almanya ya da İsviçrede biyoinformatik, biyoteknoloji gibi alanlarda master yapmak mı daha avantajlı olur. Cevaplarsanız çok sevinirim.

Cevapla
Murat 30 Temmuz 2021 - 22:18

Merhaba Dilara,
Biyokimya/moleküler biyoloji ic ice bölümler net cizgileri yok o yüzden genel olarak bölüme ilgin varsa okuyabilirsin. Bana kalirsa lisansi yurt disinda okumak kat kat daha avantajli. Öyle bir imkanin varsa yurt icini hic dusunme. Ilerde o ülkeye kalici olarak yerlesmeyi dusunuyorsan lisanstan itibaren gecirdigin vakit fazlasiyla isine yarar.

Burs imkanlariyla alakali firsatim olursa yazabilirim ama yakin bir zamanda sanmiyorum maalesef. Su an aklima gelen DAAD burslari var sadece.

Cevapla
Melisa 31 Temmuz 2021 - 00:08

Merhaba yazınızı dikkatli bir şekilde okudum ve önceden de detaylı bir araştırma yapmıştım ve bu doğrultuda kendimi bu alanda görmek ve geliştirmek istiyorum. Tek sorunum illa çok yüksek puanlı bir univeriste olmak zorunda mı ? Sonuçta ülkemizde öncelik mezun olduğun okulun adı oluyor maalesef. Bir de gideceğim üniversiteye denk bir üniversiteye yatay geçiş yapsam ki yatay geçiş yapmak zor ama dersler ortam çok mu karışır ya da zorlaşır mi bir de hangi okul mezunusunuz hangi okullar daha donanımlı bir şey değil çok şey sordum kusura bakmayın cevaplarsanız çok sevinirim

Cevapla
Murat 14 Ağustos 2021 - 01:01

yüksek puanli üniversite olmak zorudna degil tabiki mesele kendinizi nasil gelistirdiginiz. Ama diger taraftan okulun yurt disini ne kadar destekledigi de önemli. Ben 2015 mezunu oldugum icin su anki okullarin durumlarini bilemiyorum maalesef

Cevapla
Nur 8 Ekim 2021 - 14:22

Bölümü türkçe okuyup İngilizceyi sonradan geliştirsek

Cevapla
Murat 19 Aralık 2021 - 16:57

Tabii ki olur. Ben de ayni sekilde yaptim.

Cevapla
Döndü Önder 25 Ocak 2022 - 22:13

Merhaba murat bey ben bu bölümden yüksek lisans yapacağım kazandım.. İlgiliyim. Mesleğim hemşire akademik kariyer düşünüyorum ne dersiniz?

Cevapla
Murat 28 Şubat 2022 - 21:00

Ilgiliyseniz neden olmasin 🙂

Cevapla
Helin 27 Ocak 2022 - 21:58

Merhaba çok dikkatli bir şekilde okudum yazdıklarınızı şunu sormak istiyorum Türkiye’de bu bölümü ingilizce üzerine okusak ve dediğiniz gibi yüksek lisan için Almanya’ya gitsek benim de isteğim bu acaba bu süreç nasıl ilerler (yüksek lisans süreci). Birde, sizce Almanya’da yüksek lisansı da yaptıktan sonra rahat bir şekilde iş bulabilirmiyiz?

Cevapla
Murat 28 Şubat 2022 - 21:00

Tabii ki. Is kisinin kendini nasil gelistirdigine bagli olarak degisiyor. Burada da bulmak mümkün

Cevapla
İbrahim Konuk 22 Mart 2022 - 19:15

İyi günler mbg 1. Sınıf öğrencisiyim yurt dışında özel sektörde çalışmayı planlıyorum bunun için ne yapabilir ve kendimi nasıl geliştirebilirim birde yurt dışında iş bulmak ne kadar zor , sorularımı cevaplarsanız sevinirim

İstegramdan sizi takip isteği yolladımda kabul edermisiniz teşekkürler

Cevapla
Murat 27 Temmuz 2022 - 00:36

Is bulma CVyi ne kadar doldurdugunuza göre degisiyor. Özellikle özel sektör icin kesinlikle networking sart. Bu da yine yurt disi tecrübeleriyle mümkün.

Cevapla
Nisa Gül DENİZ 18 Temmuz 2022 - 20:48

Merhaba Atatürk Üniversitesi MBG öğrencisiyim. 2. Sınıf oldum. Atatürk Üniversitesinden mezun olduğunuzu görünce yazmak istedim. Lisans döneminizde çevrenizde Erasmus veya Mevlana programı yapan var miydi? Ve sizce MBG için en iyi ülke hangisi? Yanlış tercihten dolayı geldim buraya fakat bölümü sevmedim desem yalan olur. Bölüme ilk geldiğimde Genetik mühendisliği olarak algıladım ki bu fikrim ders içeriklerinden kaynaklı. MBG den genetik mühendisliğine geçiş için yüksek lisans mi gerekli ? Ya da iş bulma şansımı arttırabilecek yabancı dil bilme dışında neler gerekli ?Su an yaz tatilinde olduğumuz için üniversite hocalarımla da henüz yeni tanıştığım için onlara soramadım . Araştırma yaparken buldum bu siteyi. Sorularıma yanıt verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla
Murat 27 Temmuz 2022 - 00:34

Merhaba Nisa, Benim zamanimda Erasmus veya Mevlana programlari yoktu bölüm icin. Su an var mi bilemiyorum. Genetik mühendisligi, uzmanlasilabilecek bir alan. Genel olrak MBG bunu kapsiyor. Ama genetik mühendisi diye bir tabir cok yaygin kullanilmiyor. Yabanci diller ilk sirada geliyor. Biraz programlama bilmek de sansi artiriyor. Universite boyunca amac adim adim CVni donatmak. Bu da yurt disi tecrübeleriyle mümkün. Yani bir anda her kapiyi ayan bir CVye sahip olunamiyor maalesef. Yabanci dil, merak, firsatlarin devamli arastirilmasi iyi bir baslangic bana göre. Bol sans

Cevapla
İrem 28 Temmuz 2022 - 08:11

Merhaba boğaziçi moleküler biyoloji ve genetik yazmayı düşünüyorum duyduğunuz kadarıyla iyi midir

Cevapla
Murat 26 Ağustos 2022 - 21:23

Bogazicinden mezun arkadaslarim var memnunlardi

Cevapla
fatih 3 Ağustos 2022 - 08:13

merhaba ben kardeşim için bu bölümü düşünüyorum. Ama yazınızda Henüz laboratuvarı olmayan okullarda bu bölüm için eğitim seviyesi düşüyor demişsiniz. Biz sıralamamıza göre malaya afyon sivas üniversitelerini yazmayı düşünüyoruz. Bu üniversiteler de söz konusu laboratuvarlar mevcut mudur. Cevap verirseniz sevinirim.

Cevapla
Murat 26 Ağustos 2022 - 21:22

Merhaba, ben Türkiyede yasamadigim icin su anki durumu maalesef bilemiyorum. Orada bir genelleme yapmistim cünkü durum oydu. 10-15 yerde oldugu zamanlardan bahsediyorum. Su an her yerde oldugundan muhtemelen lab acisindan sikinti olabilir

Cevapla
Fatma 29 Ekim 2022 - 10:02

Merhaba,bu sene yıldız teknik üniversitesi mbgye gitmeyi düşünüyorum.Bu konuda bir bilginiz var mı?Sizce nasıl?

Cevapla
Murat 28 Ocak 2023 - 22:21

Selam, üniversite bazinda maalesef spesifik bir sey söylemem zor ben mezun olali 8 sene oldu 🙂

Cevapla

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz