Home MBG 2020’de Moleküler biyoloji ve genetik bölümü okunur mu?

2020’de Moleküler biyoloji ve genetik bölümü okunur mu?

by Murat

2020'de Moleküler biyoloji ve genetik bölümü okunur mu?

Geleceğin mesleği olarak düşünülen, genetik mühendisliği olarak da bilinen Moleküler Biyoloji ve Genetik (MBG) gerçekten geleceğin mesleği mi? Yoksa o gelecek çoktan geçti mi? Eğer internette biraz araştırma yaptıysanız göreceğiniz şey sanki aynı kişi tarafından yazılmış klişe bölüm tanıtım sayfaları.

İnternette biraz araştırma yaptıysanız moleküler biyoloji ve genetik gölümü hakkında somut bilgi bulmak çok zor. Bu bölümden mezun olup bu alanda yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapan biri olarak Moleküler biyoloji ve Genetik bölümü hakkında güncel bilgilerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Moleküler biyoloji ve genetik nedir gibi bölümle alakalı en temel sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda konuyu daha derinlemesine inceleyeceğim.

Yazı içeriği

Moleküler Biyoloji ve Genetik sıralamaları

Benim girdiğim 2011 yılında MBG bölümü 7-8 yerde vardı ve en düşük 40 bin sıralamayla öğrenci kabul ediyordu. Bu yazı için tekrar puanlara ve sıralamalara göz attım ve her bölümde olduğu gibi tüm üniversitelere açıldığını haliyle sıralamaların 480 binlere kadar düştüğünü gördüm. Bölümün her ile açılması alınan eğitimin kalitesini düşürdüğü aşikâr.

Şöyle bir örnek vereyim. Pratik deneyler müfredatta önemli bir yer kaplıyor. Henüz laboratuvarı olmayan okullara bu bölümün açılması alınacak eğitimin kalitesini doğrudan etkiliyor.

Detaylı bölüm sıralamasına şu linkten ulaşabilirsiniz. 

Bu noktada, üniversite seçimi kritik önem taşıyor ve dikkat edilmesi gereken hususlar var.

moleküler biyoloji ve genetik is imkanları
1 haftalık uğraş sonucu CRISPR ile genetiği değiştirilmiş farenin böbreklerindeki iyon transferinden sorumlu genin (yeşil) görüntülenmesi. (Mavi) Çekirdekleri gösteriyor.

MBG: Üniversite seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Gideceğiniz üniversitedeki bölümün mutlaka uluslararası anlaşmaları olmalı. Her bölümde Erasmus/Mevlana koordinatörü bulunur bu hoca bölümün diğer üniversitelerle anlaşmalar kurmasından sorumludur. Bu kişi ne kadar aktifse seçenekleriniz o kadar geniş olur. Çünkü bu bölümde yurt dışı tecrübesi olmadan bir yerlere gelmek çok zor.

Eğer bu bölümde gelecek istiyorsanız size önemli bir tüyo vereyim. 2003’de İnsan Genom Projesinin tamamlanması ve sekanslamadaki ilerlemelerle birlikte bu devasa boyutlarda veri ortaya çıktı ve bu veriyi anlamlı bilgilere dönüştürmek kritik önem arz eder hale geldi.

Diğer bir değişle Biyoinformatik büyük bir önem kazandı. Bu yüzden mutlaka bir bilgisayar dili öğrenmeye bakın. Genelde bu tip verilerin analizi için R dili veya Python kullanılır.

Bölüm multidisipliner bir alan olduğu için laboratuvarlarda bilgisayar mühendisi bulunabilir fakat burada problem şu: Bilgisayar mühendisleri programlama dillerini biliyorlar ama bu datayı biyolojik olarak açıklayamıyorlar. Biyolojik yorum getiremedikten sonra da o datayı işlemenin çok bir anlamı kalmıyor. Eğer bu noktada biyoloji bilginizi ve programlama bilginizi kullanırsanız yurt dışında eğitim almanız ve iş bulmanız çok daha kolay olacaktır.

 

Bu nedenle seçeceğiniz üniversitenin ders programında programlama dillerinin olduğundan ve bunu öğrenebileceğinizden emin olun.

Buna ek olarak yurt dışındaki sistemi benimseyen bir okul olmalı. Bunu biraz açayım. Yurt dışında öğrenciler 1.sınftan itibaren hocaların lablarında projelere katılıyorlar. Bu teorik derslerin pratikle pekiştirilmesi için çok önemli. Eğer ilerde yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız lab tecrübesi önemli. Buna ek olarak bölümde gelecek istiyorsanız İngilizceyle ilgili sorun yaşamamış olmanız gerekiyor. İngilizce geliştirmek için verdiğim tavsiyeler ilginizi çekebilir. İngilizce seviyenizi TOEFL gibi uluslararası düzeyde kabul edilen sınavlarla kanıtlamanız gerekiyor.bu yüzden İngilizce bölümleri tercih edin. 

Moleküler Biyoloji ve Genetik dersleri

Temel derslerin yanında bölüme spesifik olan İnsan genetiği, Embriyoloji, Moleküler Biyoloji teknikleri, Bitki genetiği, hücre doku kültürleri, nöroloji, fizyoloji gibi dersleri içeren müfredatı genel olarak ağır ve terimlerin çoğu İngilizce olduğundan yabancı dil bölüm için olmazsa olmaz bir kriter. Teorik derslerin yanında bu bilgileri pekiştirecek lab derslerinin olması çok önemli. Çoğu okulda dersler birbirine benzer fark yaratan durum yukarda bahsettiğim gibi programlamaya verilen önem ve yurt dışı sistemine benzerlik. Kendi aldığım bölüm derslerini diğer yazımda görebilirsiniz.

moleküle-biyoloji-ve-genetik-iş-imkanları

1.Sınıf

Genel Biyoloji 1 – 2

Genel Biyoloji Lab 1-2

Genel Kimya 1-2

Genel Kimya Lab 1-2

Analiz

Türk Dili 1-2

İngilizce 1-2

Temel Fizik

2.Sınıf

Temel Genetik

Temel Genetik Lab

Biyokimya 1-2

Biyokimya Lab

Organik Kimya

Hücre Biyolojisi

Moleküler Biyoloji

Bitki Doku Kültürü

Embryoloji

Temel Mikrobiyoloji

Temel Mikribiyoloji Lab

Hayvan Doku Kültürü

Histoloji

Histoloji Lab

3.Sınıf

Mikrobiyal Genetik

Endüstriyel Biyoteknoloji

Moleküler Biyolojide Kullanılan Yöntemler 1-2

Moleküler Biyolojide Kullanılan Yöntemler Lab 1-2

Moleküler Biyoteknoloji

İmmunoloji

İnsan Genetiği

Bitki genetiği

Maya Biyoteknolojisi

Kromotografi

Bakteriyoloji

Atatürk İlke ve İnkılapları 1-2

Zorunlu Staj

4.Sınıf

Genetik Mühendisliği

Moleküler Evrim

Proteomik ve Genomik

Kök Hücre Biyolojisi

İmmunogenetik

Biyoinformatik

Mezuniyet Projesi

Biyoistatistik

Kanser Biyolojisi

Adli Tıp teknolojileri

Mezuniyet Projesi seminer

Moleküler Biyoloji ve genetik mezunları nerede iş buluyor?

Teorik olarak üniversitelerin tanıtım sayfalarında yazanlar doğru bunları tekrarlamayacağım fakat ama pratikte işler öyle görünmüyor. Moleküler biyoloji ve Genetik bölümü iş imkanları maalesef iç açıcı değil. Geleceğin mesleği denerek her yere açılan bölüme artan talep arzı karşılamamış.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu yüksek lisansa ve doktoraya mecburiyetten devam etmek zorunda. Bu süre içerisinde eğer kadro açılırsa ve gereken koşulları (!) karşılıyorlarsa kadro bulabilirler.

Örnek verecek olursak; mühendislikte okulu bitirdikten sonra asgari ücretle de olsa bir şekilde işe başlarsınız. 2-3 senelik tecrübe kazandıktan sonra daha iyi bir firmaya geçip daha yüksek ücretlerle devam edersiniz.

3-4 sene sonra çok daha iyi bir firmaya geçip daha yüksek ücretlerle hayatınıza devam edebilirsiniz yani gelecek çizgisi yukarı ivmeyle ilerliyor. Bunun için ‘yüksek lisans’, ‘doktora’, ‘sertifika’, ‘İngilizce’ ‘yurt dışı tecrübesi’ zorunlu değil.

Moleküler Biyoloji ve Genetikte ise okulu bitirdikten sonra bölümle ilgili asgari ücretle iş bulmak için bile uğraşmanız gerekiyor ve mühendislikteki gibi pozisyon atlamak daha zor. Eğer yükselmek istiyorsanız yukarıda yazdıklarım şart.  

Kendi dönemimdeki arkadaşlarımdan örnek verecek olursam 50 kişilik sınıfımda çoğu kişi yüksek lisansa devam etti. Bunların haricinde haber aldığım aşağı yukarı 15 kişinin dağılımı şöyle: özel laboratuvarlarda laborant, araştırma görevlisi, devlet hastanelerinde biyolog,  YLYS programı ile yurt dışına gidenler olduğu gibi 5-6 kişi de tekrardan sınava girip başka bölümler tercih ettiler. Gördüğünüz gibi istatistikler pek iç açıcı değil.

Aşağıda bir liste hazırladım. Hepsini birebir sağlamanıza gerek yok fakat seçeceğiniz hedefe (ör: devlet kadrolarında çalışmak, üniversitelerde çalışmak..) göre olanları sağlamanız yeterli. Bunları yapabileceğinizi düşünüyorsanız bölümde tutunma ve yükselme şansınız yüksek.

  • ALES’den 85+ alabilirim.
  • Not ortalamam 3.0/4.0 üzerine çıkabilir.
  • YDS’den 85+ alabilirim.
  • KPSS’den 88+ alabilirim.
  • Diğer bölümdeki arkadaşların para kazanıp işlerinde yükselirken ben hala gönüllü olarak yaptığım araştırmama devam edebilirim.
  • Toplum baskısı problem değil. Akrabaların ne olacaksın sen bitirince? Ne zaman iş bulacaksın?  soruları benim için sorun değil.
  • İyi yerlerde (mümkünse yurt dışında) staj yapabilirim.
  • Ancak yaşamaya yetecek bir para karşılığı yüksek lisans yapabilirim.

Toparlamak gerekirse

Haberlerde duyduğunuz aşının, hastalığın arka planında nasıl bir mekanizma olduğunu bilmek istiyorsanız, araştırmaktan zevk alıyorsanız ve bu süreci kaldırabilecek  çelik gibi sinirlere sahipseniz bu bölümü okuyabilirsiniz.

Türkiye’de temel bilimlere verilen önem düşük buna bir de bölümün her yerde açılmasını eklersek iş bulmak kolay değil. Yani okul bittikten sonra direkt olarak para kazanma niyetindeyseniz muhtemelen başka bir bölüm düşünmelisiniz. Moleküler Biyoloji’yi seçtiyseniz devamlı olarak kendinizi aşmanız gerekiyor yoksa rekabetin gerisinde kalırsınız bu da game over demek.

Bunlar ilginizi çekebilir

10 yorumlar

Ayşe 5 Şubat 2021 - 15:44

Merhaba, ben de mbg istiyorum hem de çokkk şuan sınava hazırlanıyorum ama bir yandan da korkuyorum sizce eğitim için İYTE iyi mi (Türkiye için daha sonrasında İsviçreye gitmek istiyorum) ve yurt dışına çıkmamız nelere bağlı bunlardan da bahsederseniz çok mutlu olurum.

Cevapla
Murat 27 Nisan 2021 - 13:18

merhaba, orada hic bulunmadigimdan bu konuda bir fikrim yok. O yüzden orada su an okuyan mümkünse lisans degil yüksek lisans veya doktora ögrencilerine sorarsaniz onlar size daha net bilgi verebilirler. Yurt disina cikabilmek icin gerekenleri genel olarak yazida özetledim ama buna ek olarak calisilmak istenen alana olan arz/talep de bu konuda önemli. Bu yüzden özellikle biyoinformatik bilmek sansinizi epey artiracaktir. Basarilar!

Cevapla
tuanna 9 Şubat 2021 - 18:06

Bütün hevesimi bitirmişsinizdir. Teşekkürler Murat Bey

Cevapla
Murat 27 Nisan 2021 - 13:25

Merhaba, aslinda böyle bir amacim yoktu. Ben de bu bölümdeyim ve yaptigim isi seviyorum. O yüzden okumayi düsünen arkadaslari vazgercirmekten ziyade gerceklerin farkinda olarak hala zaman varken planli ve bilinci bir sekilde gelecege bakmalarini saglamak. Ülkede acilan bölüm sayisina bakilinca talepten fazla arz var ve bu genel olarak diger bölümlerde oldugu gibi maalesef degeri azaltiyor. Eger bu bölümde bir gelecek düsünülüyorsa diger insanalardan bir tik fazlasi yapilmasi gerekiyor.

Cevapla
Esra 26 Şubat 2021 - 21:44

Meslekten soğudum

Cevapla
Koray 28 Nisan 2021 - 19:50

Merhaba, siz hangi üniversiteden mezunsunuz ?

Cevapla
Murat 3 Haziran 2021 - 21:58

Merhaba, lisansi Atatürk Üniversitesi`nde bitirdim.

Cevapla
Pınar 14 Mayıs 2021 - 23:06

Sizinle daha yüzeysel görüşmek için mail adresinizi alabilir miyim

Cevapla
Firdevs 17 Mayıs 2021 - 15:25

Merhaba. Yazınızı dikkatle okudum ve bizi bu realist bilgilerle aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ben aslında Boğaziçi üniversitesi genetik mühendisliği bölümü de okumayı düşünüyorum, daha doğrusu ikinci tercihimde bu var. İlk tercihim tıp. Genetik mühendisliği çok dikkatimi çekiyor ayriyeten,bende merak uyandırıyor. Boğaziçi gibi bir üniversitede olursam kariyerimde çok iyi yerlere geleceğimi düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikrinizi merak ettim. Yazarsanız sevinirim. İkinci olarak yurtdışında Erasmus yapmak da istiyorum bir süre. Erasmus programını az çok biliyorum ama üniversite bittikten sonra yurtdışinda çalışmak da istiyorum. Herhangi yüksek lisans yapmak gerek mi ve maddi yönünü merak ediyorum. Ona göre şimdiden birikim ve yatırım yapabilirim.

Cevapla
Murat 3 Haziran 2021 - 22:16

Merhaba, anladigim kadariyla ilgilisiniz ve kafanizda belirli bir plan olusmaya baslamis. Bu sekilde ilerlerseniz nerde oldugunuzun cok bir önemi yok okullar size sadece platform sagliyorlar (uluslararasi erasmus vs gibi programlarla). Direkt yurt disinda calisma konusunda cok bilgim yok maalesef. Ama bu tür isler bulmak icin ciddi bir “networking” gerekiyor. Mesela Almanya icin konusacak olursam MBG de direkt calisma olayi biraz daha zorlu. Örnegin Türkiyede 4 sene calisan bir mühendis Almanya’da 4 sene calisan MBGye göre daha rahat is bulabilir. Yüksek lisans genelde beklenen bir sey. Not ortalaman yüksek olursa burs bulman mümkün olabilir. Almanya icin ögrenci vizesi almak icinde ~10.000€ bankada bloke hesapta bulunmasi veya Almanyada yasayan bir garantör bulman gerekiyor. (Her ülkede kriter farkli o yüzden net bisey demek zor) Zaten en sorunlu yer burasi, bir kere vize aldiktan sonra part time islerle rahat olarak gecimini saglarsin. Burda cogu insan bu sekilde yapiyor.

Cevapla

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz