Home İtalya Roma’da gezilecek yerler

Roma’da gezilecek yerler

by Murat

ROMA'DA GEZİLECEK YERLER

Roma, girdiğiniz her sokağında tarihi kalıntılar görebileceğiniz, Sezar’ın doğum yeri olan, havasıyla ve insanlarıyla gönlümde taht kuran bir şehir. Roma’da o kadar çok kalıntı ve müze var ki hükümetin hepsini renovasyon yaptıracak bütçesi olmadığından gittiğiniz yerlerde renovasyon için bağış kutuları görmeniz oldukça normal. Bu yazıda, Roma’da gezilecek yerler, tahmini gezi bütçesi, ulaşım, iklim,  Roma’ya özel tüyolar ve tavsiteyeler bulabilirsiniz.

Yazı içeriği

Roma'ya gideceklere özel tavsiyeler

  • Konaklama konusunda Termini (tren istasyonu) bölgesinde çok fazla bütçe dostu seçenek bulmak mümkün fakat unutmayın istayonun kendisi BÜYÜK. Spesifik olmak gerekirse ~1 km uzunluğa sahip ve eğer sonunda bir yer bulduysanız şehre ulaşmanız için ekstra 1 km yürümek zorundasınız. Bu hatayı ben yaptım ki siz yapmayın 😊
  • Italya’da genel olarak turist vergisi diye bir şey var kaldığınız mülkün kalitesine göre gün başına (4€-7€) alınan bu vergiyi vermek zorundasınız. Ayakbastı parası, hava parası artık adına ne derseniz. Bazı AirBnB ve oteller bunu rezervasyon yaparken belirtiyorlar.
  • Ekimden-Mart ayına kadar ayın ilk PAZAR günü devlet kontrolündeki müzelere (Villa Borghese dahil) ücretsiz girebilirsiniz. Bunun haricinde bazı özel günlerde de giriş ücretsiz. Linkini buraya bırakıyorum.
  • Hediyelik için Trevi çeşmesi en ideal yer, 1€’ya çok çeşitli magnetler ve anahtarlıklar bulabilirsiniz.
  • Her köşe başında biten Euronet ATMlerinden kesinlikle uzak durun. Çok fazla kesinti yapıyorlar. 

Roma Gezi Rehberi: Gezilecek yerler

Kolezyum

Ne zaman giderseniz gidin burayı görmek isteyen turistlerin oluşturduğu uzun kuyruktan kaçmanın yolu yok. Via Nicola Salvi veya Via Degli Annibaldi köprülerinden Instagramınız için güzel kareler yakalayabilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri

Buranın neden popüler olduğunu anlamak güç. Yereller burayı bir buluşma noktası olarak kullanıyor ve yerin ismi yakınındaki İspanyol konsolosluğundan geliyor. Herhangi uyarı ile karşılaşmak istemiyorsanız merdivenlere oturmayın.

Castel Sant'Angelo

Zamanında Papa’nın evi ve hapishane gibi farklı amaçlarla kullanılan silindir şeklindeki kale anlatılanlara göre Papa’nın olağanüstü durumlarda kaçmasını sağlamak için gizli bir geçite sahip. Vatikanın yakınlarında olduğu için de kulağa mantıklı geliyor.

Villa Borghese

Villa Borghese dünya çapında meşhur bir sanat müzesi. Girişi 17€ tutmakla birlikte maalesef Rome Pass’ın kapsama alanından çıkarılmış. Ekim-Mart arası her ayın ilk pazarı buraya giriş ücretsiz fakat yine de rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Trevi çeşmesi

Efsaneye göre buraya sol omzunuz üzerinden sağ elinizi kullanarak bozuk para fırlatırsanız Roma’ya geri dönermişsiniz. Turist tuzağı mı bilemem fakat 2016 yılında bu çeşmeden 1.6M € toplanmış. O yüzden bu paraları toplamaya çalışan insanları görürseniz şaşırmayın.

Yerin üzerine tıklarsanız o yer ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Ağzı açık olan mermerden yapılmış bu yüz, Santa Maria in Cosmedin kilisesinde bulunuyor. Efsaneye göre yalan söyleyen kişinin elini kopardığı düşünülüyor. Tabii ki şu ana kadar kimse incinmemiş.

Adres: Piazza della Bocca della Verità, 18, 00186 Roma RM, İtalya

Colesseo için aldığınız biletle içine girebildiğiniz bu antik şehir kalıntıları Kolezyumun yakınında bulunuyor. Açık arazi olduğundan illa bilet alıp girmenize gerek yok dışarıdan da görülebiliyor.

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya

İspanyol merdivenlerinin yanında bulunan bu meydan Roma turunuza başlamak için ideal lokasyonlardan biri.

Pantheon ‘tüm tanrıların tapınağı’ anlamına gelmektedir. Buraya giriş ücretsiz ve kesinlikle görülmesi gerekiyor. Buranın önünde size tur satmak isteyen kişiler baya ısrarcı olabiliyorlar. İstemediğinizi açık bir dille söylemelisiniz.

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, İtalya

Quattro Fuimi çeşmesine ev sahipliği yapan bu meydan turunuz sırasında dinlenmek için yalnızca turistler için değil aynı zamanda yereller için ideal bir lokasyon.

Roma’da bulunan alışveriş caddesi. Piazza Venezia ve Piazza del Popolo’ya yakın olduğundan istemeseniz de muhtemelen buradan geçeceksiniz. Çok fazla bir şey beklemeyin. Yazın bunaltıcı sıcağında biraz olsun serinlemek için dükkanlara kısa süreli girilebilir. Burada yerde stant kuran genellikle Afrikalı arkadaşları Gucci, Chanel gibi marka çantaları satarken görmeniz hayli mümkün. Eğer almak niyetiniz varsa kesinlikle hardcore pazarlık yapın 60€ denilen çantayı 20€’e kadar düşürüyorlar.

Roma Gezi Rehberi: İklim

Mümkünse yazın gitmeyin çünkü gerçekten çok turist çeken bir yer olduğu için zamanınız sıcağın altında kuyruk beklemekle geçecektir. Baharla birlikte sıcaklığın artığı Nisan-Mayıs zamanları veya yoğun sezonun geçtiği Eylül Ekim zamanları bana kalırsa en ideal zamanlar. Referans için yıllık iklim değerlerini aşağıya bırakıyorum.

romadaki_hava_durumu
Kaynak: Wikipedia

Roma'da Gezilecek yerler: Bütçe

Romanın Avrupa’daki başkentler arasında favorim olmasının bir başka nedeni gezmek için gereken bütçenin diğer şehirlere nazaran daha ucuz olması. Genelde gittiğiniz her şehrin turistler için yapmış olduğu ‘City Pass’i bulunmaktadır. Roma Passi almak mantıklı mı?

Roma için Rome Passın 48 saat geçerli versiyonu 32€ tutuyor. Bununla birlikte seçtiğiniz bir lokasyona ücretsiz girebiliyorsunuz. Eskiden bunu Villa Borghese veya Kolezyum için kullanmak mantıklıydı fakat 2019 itibariyle Villa Borghese bu listeden çıkarıldı ve onun için ekstra bilet almak gerekiyor. Rome Pass’in diğer bir avantajı toplu taşımanın dahil olması. 

Gittiğiniz zaman dilimine göre ve kişisel harcamalarınıza göre harcayacağınız bütçe farklılık gösterebilir. O yüzden aşağıda paylaştığım tablo tahmini değerlere göre baz alınmıştır.

50 €’luk bütçeyle, 6-8 kişilik karışık bir hostel odasında kalabilir, dilim pizza veya bir porsiyon lazanya yiyip  Kolezyumu görebilirsiniz. Ayrıca havaalanından şehir merkezine ulaşım da dahil fakat şehir içinde genelde yürüyerek bir yerlere gitmeniz gerekecek.

110€ gibi bir bütçeyle ise iyi bir AirBnB veya Termini etrafında 3 yıldızlı bir otel odasında kalıp ortalama bir restoranda bir yemek yiyebilir ve bunlarla birlikte birkaç ekstra lokasyonu ziyaret edebilirsiniz. Toplu taşıma ve havalanından şehre ulaşım da dahil Termini ismini unutmayın çünkü bu bölgede konaklama maliyetleri daha ucuz ve şehre yürüme mesafesinde.

Roma Gezi Rehberi: Ulaşım

Fiumicino Havaalanından:

Trenle: Leonardo Express’i şehre/şehirden gitmek için kullanabilirsiniz. 11€ tutuyor ve aldığınız bilet 90 dakika geçerli.

Otobüs: En ekonomik yol bu olsa bile tek yön 9€, çift yön 15€ tutuyor. Şehre 1 saat içinde ulaşabilirsiniz.

Taksi ile: Ben toplu taşımakla uğraşmak istemiyorum diyen cesaretli arkadaşlar, 40€ sabit ücretle taxi kullanabilirler. Eğer 3-4 kişiyseniz taksi kullanmak mantıklı olacaktır.

Ciampino Havaalanından:

Şehre ulaşmanın en ucuz yolu tren ve otobüs kombinasyonu. Tren Ciampino şehrinden kalktığı için oraya otobüsle gitmeniz gerekiyor. Toplam 2.7€ tutuyor.

Otobüs: Tek yön 6€ çift yön ise 8€ tutuyor.

Taksi: Fiumicino havaalanındaki gibi sabit ücretle (30€) şehre ulaşabilirsiniz.

Roma içinde ulaşım

Roma yürüyerek güzel. Kaldığınız yeri iyi seçerseniz belki 1-2 lokasyon hariç kalan yerlerin tamamını yürüyerek gezmeniz mümkün. Bu özellikle bütçeyi hafifletmek isteyenler için iyi bir yol.

Roma içinde tek kullanımlık biletlerle otobüs ve tramları kullanabilirsiniz. Bu biletler 90 dakika geçerli. Biletleri Tekellerden (Tabacchi) veya duraklardaki bilet makinalarından alabilirsiniz.

Ancak çoğu makinanın 10€’dan büyük banknotları kabul etmediğini aklınızda bulundurun. Bazı makinalar da 6€’dan fazla para üstü vermiyor. O yüzden 20€’luk banknotlarınız cebinizde kalsın.

Günlük bilet (7€) tutuyor fakat dikkat etmeniz gereken şey, bu bileti ne zaman alırsanız alın aynı gün içinde süresi bitiyor. Yani tam olarak 24 saat saymayın.

Tramlar’da bilet kontrölü yapan görevliler oluyor eğer biletiniz yoksa ve onlardan birine denk gelirseniz yüksek bir ceza ödemeniz gerekiyor (50-60€)

Aldığınız biletleri onaylatmayı unutmayın aksi takdirde bu da bir ceza sebebi.

Roma'da gezilecek yerler haritası

romada gezilecek yerler haritası
Roma gezi haritası

İlgili Filmler

Yeni yazılardan haberdar olmak için:

Haftada maksimum  1 email alacaksın. Spam olmayacağından emin olabilirsin 🙂

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz