Home Yurt dışında eğitim Yurtdışı Bursları

Yurtdışı Bursları

by Murat

YURT DIŞI BURSLARI

Yurt dışında eğitim almaya karar verdiniz. İngilizce’yi hallettiniz, iyi yerlerde staj yaparak güzel CV’ler oluşturdunuz sıra geldi eğitiminizi finanse etmeye. Öncelikle gideceğiniz ülkeye karar vermeniz gerekiyor çünkü her ülkenin eğitim sistemi birbirinden farklı. Bu yazıda genel olarak hangi kurumlardan yurt dışı yüksek lisans ve doktora bursları bulabileceğinizden bahsedeceğim.

Yazı içeriği

Genel olarak gereksinimler belli bir İngilizce seviyesi (TOEFL IBT 79+ veya IELTS akademik 6.0+) ve not ortalaması (3.0/4.0). Bunlar minimum gereksinimler olsa da bursu kazanan kişilerin ortalamaları ve İngilizce puanları daha yüksektir.

Okul başvurularında not ortalamasının tek şart olmadığını farklı yöntemlerle maskelenebileceğini söylesem de söz konusu burs olunca not ortalaması kritik bir önem arz ediyor. Başvuru zamanını kaçırmamanız gerekiyor. Genelde bursların başvuru tarihleri kışın bitmektedir.

Alacağınız burs, (varsa) okul ücretini, ders kitabı masraflarını karşılayıp bunların yanı sıra size gittiğiniz ülkeye göre aylık harçlık verir. Verilen miktarlar ülkeden ülkeye değişmekle beraber genelde orada idare etmek  için yeterlidir.

Genel olarak yurt dışı burslarını kaynağına göre ikiye ayırabiliriz.

1-Yurt dışı kaynaklı burslar

İlgilendiğiniz ülkenin hükümeti tarafından kültür etkileşimini artırmak için yüksek eğitim almak isteyen kişilere verilen burslardır. Her bursun kendine özel şartları olabilir bunu doğrudan konsoloslukların kendi sitelerinden öğrenebilirsiniz. Genel olarak gerekliliklerin yukarıda belirttiğimle aynı olduğunu söyleyebilirim.

Japonya

japonyada burs bulmak

Japonya’da eğitim almak istiyorsanız başvuracağınız burs MEXT’dir. Bu konuyu şu yazımda detaylı olarak açıkladım.

Tayvan

tayvan bursu

Tayvan’da yüksek lisans veya doktora yapmak isteyenlere verilen ve benim aldığım bu bursun avantajı  yukarıdaki gibi belirli bölümlere spesifik olmaması yani okuduğunuz bölümün bir önemi yok ve başvuru şartlarında belirli bir minimum seviyeden bahsedilmiyor. Bu özellikle ortalaması düşük olan fakat CV’si güçlü arkadaşlar için büyük bir avantaj.

Okul ücretlerini karşılayıp orada hayatınızı devam ettirmeniz için 20.000 Taiwan doları (660USD) vermektedirler. Taiwan’da yaşam masrafları Avrupa’ya göre daha ucuz olduğundan verilen miktarın yeterli olduğunu söyleyebilirim. Gerekli evraklara ve detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz. Eğer ilk aşamayı geçerseniz sizi mülakata çağırıyorlar. Bu mülakat Ankara’daki temsilciliklerde (Konsolosluk değil çünkü Türkiye Tayvan’ı ülke olarak tanımıyor.) oluyor ve bizzat konsolosun kendisi ve oranın 2 çalışanı ile konuşuyorsunuz. 

Bu burs için önceden okul kabulü almış olmak size mülakatta büyük avantaj sağlamaktadır.

Tayvan MOE yüksek lisans bursu için gerekenler:

TOEFL IBT 61+, IETLS akademik 5.5 bu bursa hak kazanırsanız sonraki aşamada okullardan kabul belgesi almanız gerekiyor aksi takdirde burs hakkınızı kaybedersiniz. Okullar içinse genelde TOEFL IBT’den 79+ veya IELTS’den 6.5+ almanız gerekiyor. 

 • Tayvan genel kültür bilgisi
 • Tayvandaki üniversiteye başvuru yapıldığına dair belge.
 • İyi bir not ortalaması (burada minimum sınır yok bu büyük bir avantaj)
 • 2 referans mektubu
 • CV
 • Bu bursu aldığınız süre boyunca belirli bir ortalamayı (3.5/4.5)  korumanız gerekiyor. Yüksek lisans veya doktorada bu ortalamayı yapmak çok zor değil o yüzden dert etmeyin. (I did it so you don’t have to)  

Daha detaylı bilgi almak isteyenler için linkini bırakıyorum. 

A.B.D

amerikada eğitim

Amerika’da eğitim görmek istiyorsanız size yurt dışı burslarının en prestijlisi ile tanıştırayım: Fullbright bursları. 1946 yılından beri hem Amerikan öğrencilerine yurt dışında eğitim alma fırsatı hem de yabancı öğrencilere Amerikan okullarında eğitim alma fırsatı tanıyor. Fullbritght burslarının 2020 yılı için başvuru tarihi 8 Nisan’da bitiyor. Yüksek lisans veya doktora için verilen burs 2 senelik.

 Eğer doktora için başvuruyorsanız 2 sene sonunda bursunuz kesiliyor. Fakat o durumda okuldan research assistant / teaching assistant gibi işlerle eğitiminizi finanse edebilirsiniz. Danışman hocanız bu konuda yardımcı olacaktır. Gereken şartlar yukarıdakilerle çok benzer. Minimum TOEFL IBT 75+ ve IELTS akademik 6.0 ve not ortalaması 3.0/4.0. Fakat rekabet yüksek olduğu için bu bursla hemen hemen istediğiniz Amerikan üniversitesine kabul alabilirsiniz. 

Fullbright yüksek lisans bursu için gerekenler

 • TOEFL IBT 75+, Akademik IELTS 6.0
 • Ek Bilgi Formu (kendi sitesinde ulaşabilirsiniz)
 • Online Başvuru Formu Çıktısı
 • Bitirilen tüm programlar için resmi onaylı Diploma kopyası veya resmi onaylı Geçici Mezuniyet Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 • Devam edilen programlar için resmi onaylı Öğrenci Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 • Bitirilen ve devam edilen tüm programlar için resmi onaylı tercihen İngilizce transcript.
 • 3 adet Referans Mektubu
 • İngilizce Özgeçmiş (CV)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Fotoğraf
 • İş Tecrübesini Gösterir Belge (İşletme ve İşletme’nin alt dallarına başvuracaklar için)

Detaylı bilgi almak isteyenler için linkini buraya bırakıyorum. 

2-Türkiye kaynaklı burslar

Türkiye’de yurt dışı eğitimini destekleyen kurumların başında TEV (Türk Eğitim Vakfı) gelmektedir. TEV’in burs programları ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ise yurt dışı yüksek lisans bursuna hak kazandığınızda sizden dünyanın en iyi 50 okulundan kabul almış olmanızı istiyorlar aksi takdirde bursunuzu kaybediyorsunuz. Bu kısım bana kalırsa zor değil okula bursunuzun olduğunu söylerseniz kabül şansınız fazlasıyla artıyor. (Eğer öncesinde hali hazırda kabulünüz varsa daha iyi)

A.B.D ve Batı Avrupa

avrupada burs bulmak

Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, İletişim ve Sistem Mühendislikleri ile Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kök HücreEğitim Bilimleri, Hukuk, Mimarlık İşletme Yönetimi(mezun ve en az 2 yıl iş tecrübeliler),Çevre Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Sürdürebilirlik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları(Elektrik, Endüstri, Makine, Kimya ve Fizik Mühendisliği öğrenimi görenler),Tarımsal ve Kırsal Kalkınma (Ziraat, işletme, Ekonomi öğrenimi görenler), Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Korunması(Biyoloji, Ziraat ve Orman Mühendisliği ile ilgili alanlarda öğrenim görenler), Müzik ve Resim alanlarında yüksek lisans bursu verilmektedir.

ABD için top 25, Batı Avrupa ülkeleri içinse top 50 okullarından birinden kabul almış olmanız bekleniyor. Bu bursla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

İtalya (TOFAŞ-FIAT bursları)

yüksek lisans italya

Eğer otomotivle alakalı bir bölümde okuyorsanız bu bursa başvurmayı düşünebilirsiniz. Burs 2 senelik bir süre için verliyor ve mezuniyet sonunda TOFAS A.Ş’de belirlenen pozisyonda yüksek lisansta geçirdiğiniz süre kadar hizmet vermeniz isteniyor. Bunu yapmazsanız verilen bursun iki katını ödemek zorunda kalıyorsanız. Detaylı bilgiyi şu linkten alabilirsiniz.

Bunlar ilginizi çekebilir

1 Yorum

Dilara 6 Temmuz 2021 - 21:24

Almaya kaynaklı burs imkanları için de bir paylaşımda bulunabilir misiniz? Teşekkürler

Cevapla

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz