Home Yurt dışında eğitim GRE Subject Testi hakkında

GRE Subject Testi hakkında

by Murat

GRE subject test güncel olarak 7 farklı dalda (Biyoloji, Kimya, İngiliz edebiyatı, Matematik, Fizik ve Psikoloji) yapılmaktadır ve skor aralığı 200-990 arasında değişmektedir (10ar aralıklarla).  

Not ortalamanız kötüyse onu maskelemek için kullanacağınız en güçlü şey bu sınav. Eğer Amerikada eğitim düşünüyorsanız GRE subject testten alacağınız puan size büyük bir avantaj sağlar. Bu sınavın haricinde Genel GRE ve  TOEFL testlerine de girmeniz gerekiyor. Yurt dışında yüksek lisans yapmak için gereken şeyleri de incelediğim yazıma göz atabilirsiniz.

Sınav ücreti 150$. Bu sınav hakkında dikkat etmeniz gereken en önemli şey zamanlama çünkü GRE subject test yıl içinde belirli zamanlarda yapılan bir sınav bu yüzden zamanları önceden kontrol etmenizde fayda var.

Ben bu sınava girmek istemiştim fakat o zaman Tayvan’daki sınav merkezleri o yıl için doluydu. (Bkz. Zamanlama hatası)

Biyoloji için konuşmak gerekirse 4 sene içinde gördüğümüz konulardan oluşuyor. Totalde 190’a yakın soru için 190 dakika veriyorlar.

Sınavın %17si hücre yapısı ve fonksiyonu bunun içinde cytoskeleton, hücre döngüleri, moleküler metotlar organeller var.

Diğer %17lik kısım genetik, popülasyon genetiği Kromozom intron/exon DNA tamir mekanizmaları, Operon, transkripsyon/translasyon, epigenetikten, %34lük kısımsa organizma biyolojisi fizyolojik sistemler, bitki sistemleri, mikrobiyolojiden kalan kısımdaysa evrim ve ekoloji üzerine soruyorlar Konuların hepsini yazmak mümkün değil o yüzden bu linkten daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzun lafın kısası HER ŞEYİ soruyorlar. Soru tiplerine bakmak isterseniz Biyoloji örnek soru kitapçığı linkini buraya bırakıyorum. 

Diğer branşlar içinde bu linki referans alabilirsiniz.  

Bunlar ilginizi çekebilir

Yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz